Samorząd
Samorząd 15.01.2025
Codzienny Newsletter Informacyjny
Jak przyciągnąć mieszkańców do gminy? Naukowcy z PW zdradzili szczegóły
„Intuicyjnie wydaje nam się to bardzo proste – im więcej wydamy, tym więcej osób powinno się wprowadzić. (…) W ostatnich latach, pomimo że gminy wydają, nie przekłada się to na wprowadzanie osób do danej gminy” – powiedział prof. Piotr Korneta z Politechniki Warszawskiej, prezentując badania na temat tendencji migracyjnych w gminach.
Urlop dla poratowania zdrowia nie tylko dla nauczycieli? Jest apel związkowców
Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat – wskazała w komunikacie Związkowa Alternatywa. Dodatkowy urlop miałby trwać trzy miesiące.
Opublikowano postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenckich i kalendarz wyborczy (dokument)
Do 31 marca br. musi nastąpić powołanie okręgowych komisji wyborczych. Od 4 kwietnia do 15 maja wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub o zmianę miejsca głosowania. W Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP wraz z kalendarzem wyborczym.
Są szczegółowe zasady podziału środków z funduszu autobusowego (dokument)
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wniosków o objęcie w danym roku budżetowym dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dokument określa szczegółowy sposób oceny wniosków z uwzględnieniem m.in. zamożności gminy oraz gęstości zaludnienia obszaru, na którym organizowane są przewozy autobusowe.
Uzupełniający urlop macierzyński. MRPiPS planuje zmiany w dokumentacji pracowniczej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiany dotyczą uwzględnienia w dokumentach uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który został wprowadzony grudniową nowelizacja Kodeksu pracy.
Szefowa MKiŚ: W styczniu mogą zakończyć się prace rządu nad projektem ustawy wiatrakowej
Projekt ustawy wiatrakowej jest już gotowy; zostały jeszcze drobne rozstrzygnięcia z resortem rolnictwa - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że trafi on pod obrady rządu, ale nie w tym tygodniu.
Ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej; w bazie jest już ponad 90 proc. danych
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o uruchomieniu Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej. Baza zawiera już ponad 90 proc. danych dotyczących m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka oraz opiekunów zastępczych.
Sąd: były prezydent Olsztyna będzie sądzony w sprawie Helpera
Sąd Okręgowy w Olsztynie nie zgodził się na umorzenie tej części sprawy Helpera, która dotyczy byłego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Przekonywał on, że nie zajmował się w ratuszu nadzorowaniem stowarzyszeń. „Prezydent miasta nie jest w stanie pilnować każdej sprawy” – argumentował.
Miasto znalazło sposób na segregację tekstyliów. Nie trzeba jechać do PSZOK
W 22 punktach Zielonej Góry rozpoczęła się akcja rozstawiania specjalnych kontenerów na tekstylia. To odpowiedź miasta na wątpliwości mieszkańców zgłaszane w związku z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie segregacji tekstyliów.
Negatywna opinia wodociągowców do projektu nowelizacji przepisów dot. taryf za wodę i ścieki
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” (IGWP) oceniła negatywnie przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy regulującej kwestię zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Zdaniem Izby proponowane rozwiązania wpłyną negatywnie na wyniki finansowe przedsiębiorstw z branży.
Redakcja Serwisu Samorządowego PAP
ul. Bracka 6/8, 00-520 Warszawa
tel. (22) 509 29 25
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
facebook     twitter

Redakcja     O portalu

Chcę zrezygnować z otrzymywania newsletterów.