Newsletter Ekologiczny

Środa, 20 listopada 2024 r.

Tomasz Ulanowski
dziennikarz działu Nauka, Zdrowie, Klimat

Zapewne Państwo nie wiecie, ale w Baku pojutrze skończy się trwający od 11 listopada szczyt klimatyczny. To już COP nr 29 – 29. doroczne spotkanie państw-stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Co osiągnięto przez trzy dekady rozmów?

W 2015 r. podczas COP 21 podpisano w Paryżu „historyczne” porozumienie, które wyznaczyło cel – ograniczyć wartość globalnego ocieplenia do 1,5-2 st. C pod koniec XXI w. Już w momencie podpisywania porozumienia paryskiego było jednak wiadomo, że nawet jeśli wszystkie państwa, których przedstawiciele złożyli podpisy pod dokumentem, zrealizują swoje obietnice cięć emisji gazów cieplarnianych, to i tak gorączka Ziemi sięgnie 3 st. C.

Obecnie, ostrzegają klimatolodzy, wzrost temperatury od czasów przedprzemysłowych o 1,5 st. C mamy już za sobą. I jesteśmy na kursie i śnieżce ku klimatowi, jakiego człowiek (rodzaj Homo) jeszcze nie doświadczył.

Natomiast podczas szczytu klimatycznego w ub. roku w Dubaju (był też COP 24 w Katowicach – najwyraźniej o zmianach klimatu najlepiej rozmawia się w miejscach brudnych od węgla i ropy oraz w oparach gazu) po 28 latach negocjacji do komunikatu końcowego udało się wpisać, że jakiś związek z globalnym ociepleniem mogą mieć… paliwa kopalne.

Uf!

Dlatego odczuwam nieustający podziw dla dziennikarzy, którzy z kronikarskiego obowiązku od lat tułają się po szczytach klimatycznych i opisują, co tam się dzieje. Tym bardziej, że mało kto wciąż traktuje je poważnie.

Jeszcze nigdy tak niewielu nie zrobiło tak wiele dla tak wielu na darmo! Chylę przed Wami czoła, koleżanki i koledzy.

W Baku „Wyborczą” i jej Czytelników reprezentuje Aleksander Gurgul. Poniżej wybór jego korespondencji.

KTO ZARABIA NA SZCZYTACH KLIMATYCZNYCH

Zdzierstwo w Baku. Państwa UE płacą miliony za pawilony i biura na szczycie klimatycznym
'Wyborcza' dotarła do dokumentu, który pokazuje, że firma Orientations Events LLC inkasuje olbrzymie pieniądze za organizację pawilonów na szczycie klimatycznym COP29 w Baku. A na tym drożyzna w Baku się nie kończy. Szczyty klimatyczne stają się zbyt drogie dla tych, którym mają pomóc.
CZYTAJ WIĘCEJ

CZEGO LOBBYŚCI PALIWOWI SZUKAJĄ W BAKU

COP29. 'Pozbądźcie się węży'. Na szczyt klimatyczny przyjechało blisko 1,8 tys. lobbystów paliwowych
Aktywiści wzięli pod lupę listę gości, którzy przyjechali na szczyt klimatyczny COP29 w Baku i wskazują, że 'co najmniej' 1773 z nich to paliwowi lobbyści. Komentują też, że to jakby wpuścić lobbystów tytoniu na konferencję o raku płuc albo zaprosić dilerów narkotykowych do ośrodka odwykowego.
CZYTAJ WIĘCEJ

POLSKI MAGAZYN W AZERBEJDŻANIE

Polski pawilon na COP29 wygląda jak magazyn. Ile to kosztowało?
Ministerstwo przekazało 'Wyborczej', że nie dogadało się w sprawie polskiego pawilonu w firmą, która miała go urządzić.
CZYTAJ WIĘCEJ

WIERZENIA PREZYDENTA RP

Andrzej Duda nadal wierzy, że Polska ma zapasy węgla na 200 lat. Powiedział to 'Wyborczej' na COP29
Biegłem za Andrzejem Dudą po korytarzach stadionu w Baku. Udało mi się go zapytać o dostawy gazu i ropy z Azerbejdżanu, a także nowelizację ustawy dla farm wiatrowych. I upewniłem się, czy nadal uważa, że Polska ma zapasy węgla na 200 lat.
CZYTAJ WIĘCEJ

ONA TEMU WINNA!

Zamożna północ winna 5 bilionów dolarów rocznie globalnemu południu, rozczarowany wysłannik Bidena, demonstracja ws. Palestyny i przyjazd Talibów
Eksperci wyliczyli dług krajów, które od początku rewolucji przemysłowej palą paliwa kopalne względem państw rozwijających się. Pierwszy dzień na COP29 obfitował w emocje: odbyła się demonstracja ws. tego, co dzieje się w Strefie Gazy, a wysłannik Białego Domu mówił o rozczarowaniu z powodu wygranej Donalda Trumpa. Czy teraz to Chiny staną się klimatycznym liderem?
CZYTAJ WIĘCEJ

REKOMENDACJE DLA CIEBIE