Nr 2870, 15 czerwca 2026 r.
Temat numeru
Co czwarty chory na cukrzycę w ciągu życia doświadczy owrzodzenia stopy. Pod względem liczby amputacji z tego powodu - którym można byłoby zapobiec - Polska wciąż wyprzedza te kraje, które wdrożyły wyspecjalizowane struktury leczenia – alarmują eksperci.
onkologia
Dostępna komercyjnie sztuczna inteligencja (AI) analizująca zdjęcia mammograficzne wykrywała wczesne oznaki raka piersi sześć lat przed diagnozą. Ok. 20 proc. przypadków późniejszej choroby dało się zauważyć z takim wyprzedzeniem.
z kraju
Dzięki wielogodzinnej akcji lekarzy i sprowadzeniu specjalistycznej surowicy z Monachium udało się uratować życie 16-latka z Nowego Targu ukąszonego przez żmiję lewantyńską – poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu.
farmacja
Działania Ministerstwa Zdrowia, prezesa NFZ oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), które mają zracjonalizować wydatki na finansowanie bezpłatnych leków dla seniorów, nie zagrażają pacjentom – ocenia resort zdrowia w odpowiedzi na pytanie PAP o planowane zmiany.
medycyna rodzinna
Naukowcy z Kanady przetestowali internetową aplikację działającą w oparciu o zasady terapii poznawczo-behawioralnej, w pomocy osobom starszym z lękami i bezsennością. Zanotowali u ochotników wyraźną poprawę, a program był bardzo dobrze przyjęty.
z kraju
Mniej biurokracji przy zabiegach trwających do 12 godzin, likwidacja obowiązku prowadzenia raportów lekarskich oraz automatyczne łączenie dokumentacji w razie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta - to najważniejsze założenia projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który trafił do konsultacji.
Goniec Medyczny jest bezpłatnym biuletynem informacyjnym wysyłanym do użytkowników Portalu Esculap.com
© Copyright 2026 Esculap.com
Zespół redakcyjny Portalu Medycznego: Esculap.com
redakcja@esculap.pl 
E-mail został wysłany zgodnie z Regulaminem usług portalu medycznego Esculap.com, którego Pani/Pan jest użytkownikiem. Administratorem bazy danych osobowych jest IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o. Informacja o przetwarzaniu danych osobowych - w tym o celach i podstawach prawnych przetwarzania oraz przysługujących Państwu uprawnieniach dostępna jest pod adresem https://www.iqvia.com/OneKeyPolandPL.
Przysługuje Państwu prawo do wycofania udzielonej zgody, aktualizacji swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia, jak również zgłoszenia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Żądanie można zgłosić na adres: IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa lub elektronicznie − na adres e-mail: onekeyPL@iqvia.com. IQVIA Solutions Poland Sp. z o.o. oraz redakcja portalu Esculap.com nie odpowiadają za treść i formę zamieszczanych reklam.
img