PRZEDSIĘBIORCZA

STRONA PRAWA

Dzień dobry,

w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka zmian i projektów legislacyjnych, które mogą mieć znaczenie dla Twojego biznesu.

Dotyczą one m.in.

  • zmiany progów stosowanych w zamówieniach publicznych,

  • zmian w ustawie dot. uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy,

  • oraz obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Poniżej krótko omawiam zmiany.

Od początku 2026 r. obowiązują zaktualizowane progi unijne:

  • dostawy i usługi – 432 000 euro (wcześniej 443 000),

  • roboty budowlane – 5 404 000 euro (wcześniej 5 538 000).

Choć zmiana jest niewielka, w praktyce może spowodować, że część postępowań, które dotychczas kwalifikowały się jako krajowe, będzie musiała zostać przeprowadzona zgodnie z procedurą unijną – z publikacją w TED, dłuższymi terminami i bardziej sformalizowaną procedurą.


Dlatego zamawiający – zwłaszcza jednostki samorządu terytorialnego – powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe szacowanie wartości zamówień oraz aktualizację wewnętrznych procedur.


Jeśli nie masz pewności, czy planowane zamówienie przekracza próg unijny i jaką procedurę zastosować – pomagamy w analizie wartości zamówienia i przygotowaniu postępowania.

17 lutego 2026 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, który zakłada przyznanie PIP uprawnienia do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę w drodze decyzji administracyjnej.


Jeżeli inspektor uzna, że praca jest wykonywana w warunkach określonych w art. 22 §1 Kodeksu pracy, będzie mógł nakazać usunięcie naruszeń lub wydać decyzję o przekwalifikowaniu umowy.


Projekt budzi jednak istotne wątpliwości. Jeszcze przed jego przyjęciem Rządowe Centrum Legislacji wskazywało, że wymaga dopracowania.

Wątpliwości zgłaszają również organizacje pracodawców. Zwracają uwagę m.in. na:

  • brak jasnych terminów wykonania poleceń inspektora,

  • nieprecyzyjny tryb realizacji i kontroli takich poleceń,

  • ryzyko zwiększenia presji kontrolnej wobec przedsiębiorców.

Tego samego dnia rząd przyjął również projekt zmian w przepisach dotyczących mobbingu, które mają doprecyzować regulacje i wzmocnić ochronę pracowników.

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, wdrażającą Dyrektywę NIS2. Nowe przepisy znacząco rozszerzają katalog podmiotów objętych regulacją oraz wprowadzają dodatkowe obowiązki w zakresie zarządzania cyberbezpieczeństwem.


Ustawa przewiduje m.in.:

  • objęcie regulacją nowych sektorów gospodarki,

  • podział organizacji na podmioty kluczowe i ważne,

  • obowiązek wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych,

  • osobistą odpowiedzialność członków zarządu za naruszenia.

Za nieprzestrzeganie przepisów mogą grozić wysokie sankcje – nawet do 10 mln euro lub określonego procentu przychodów przedsiębiorstwa.


Warto już teraz sprawdzić, czy organizacja może zostać objęta nowymi obowiązkami oraz czy stosowane procedury cyberbezpieczeństwa odpowiadają nadchodzącym wymogom.

Jeśli widzisz wartość informacji w naszym kancelaryjnym Newsletterze, to możemy bezpłatnie wspierać Twoich znajomych czy zaprzyjaźnione firmy. Wyślij im link i zaproś do nas https://sawaryn.com/zapis-newsletter/

Jeśli chcesz przeczytać więcej treści i nowinek prawnych, zajrzyj na naszego bloga TUTAJ lub skontaktuj się ze mną bezpośrednio, jeśli potrzebujesz porady prawnej.



Do następnego razu!

Mateusz Sawaryn


Wysłano dzięki:
GetResponse