W znakomitej trylogii Douglasa Adamsa „Autostopem po galaktyce” (kto nie zna, polecam na wakacje), specjalnie skonstruowany superkomputer „Głęboka Myśl” po milionach lat obliczeń udziela odpowiedzi na „wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę”. Miłośnicy tej trylogii wiedzą, że brzmiała ona 42.
Dlaczego 42? Odpowiedzi na to pytanie udziela nam teraz psycholożka Małgorzata Czernecka.
W rozmowie z Agnieszką Urazińską radzi, jak naprawdę wypocząć podczas urlopu, jak przestawić się na nicnierobienie i nie zwariować od tego. „Bycie w mobilizacji i aktywności jest na równi ważne z regeneracją – mówi. - Istnieje model, który podpowiada, że 42 procent czasu powinniśmy odpoczywać – każdej doby, tygodnia, miesiąca”.
Tak, 42 procent – zapamiętajmy tę liczbę! To jest właściwa odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę.
Inna ważna wakacyjna liczba: 1. Jedna szklanka wody na godzinę. Tyle należy pić podczas lotu samolotem, żeby się nie odwodnić, bo to zwiększa ryzyko zakrzepicy i zaburzeń pracy serca, powoduje też wysychanie śluzówek, co ułatwia łapanie infekcji.
W tekście Katarzyny Staszak znajdziecie więcej dobrych rad od dr n. med. Jerze Marka z Centrum Medycyny Lotniczej.
Okazuje się, że z lekarskiej pomocy korzysta także Donald Trump.
Biały Dom właśnie ujawnił, że prezydent ma "przewlekłą niewydolność żylną". Nie dało się tego dłużej ukrywać – coraz częściej media zwracały uwagę na jego posiniaczone ręce, opuchnięte kostki, czy przykryte makijażem ślady po kroplówce.
Ale wróćmy do sekretnych liczb dnia, które są ukryte dzisiaj w tekstach na Wyborcza.pl. Kolejną jest złoty podział – czyli w przybliżeniu 1,618. Ta liczba pełni ważną rolę w kreacjach Filippo Sorcinelliego, włoskiego krawca i projektanta, organisty oraz twórcy kościelnych perfum. W jego szatach chodziło już trzech papieży, jeden święty został w nich pochowany, zdobią także figurę rzymskiej Madonny z Fiumarola. Przy tym Filippo jest zadeklarowanym gejem. - Nie oczekuję, że Kościół się zmieni. Oczekuję tylko jednego – żeby zaakceptował każdego człowieka. To wystarczy. Nikt nie pyta heteroseksualnych osób, z kim śpią. Dlaczego więc pytamy o to innych? –
mówi w rozmowie z Franciszkiem Badziakiem.
Na koniec polecam
poruszającą rozmowę z Marzanną Wieczorek z Bielska Podlaskiego. Od dziewięciu lat - odkąd złamała kręgosłup podczas ekstremalnego biegu - nie wstaje z wózka. Medycyna jest w jej wypadku bezradna. Ale stara się wciąż żyć aktywnie, chodzi na siłownię, hipoterapię, pływa, nurkowała na safari w Egipcie. „Gdy jestem aktywna, lepiej się czuję psychicznie, mniej mnie boli” – opowiada Agacie Sawczenko. „Kurczę, w zasadzie, gdybym umarła na tym biegu, to świat dalej by się toczył beze mnie. Muszę docenić to, co mi zostało”.