| Za nami pierwsza fala upałów, kiedy temperatura sięgnęła 37 stopni Celsujsza. Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia. A należy się spodziewać jeszcze wyższych temperatur.
Poniżej nasi eksperci radzą, jak je przetrwać - jakich podstawowych zasad powinniśmy przestrzegać, by ustrzec się przed groźnymi, zdrowotnymi skutkami upałów (w podlinkowanych tekstach znajdziecie bardziej szczegółowe rady).
1. Nawadniaj się. Jak i co pić w upał?
Podczas gorących dni lepiej też nie czekać z piciem wody do chwili, gdy zaczniemy odczuwać duże pragnienie. Mamy wtedy tendencję do wypijania naraz dużej ilości wody, którą jednak szybko wydalimy. Najlepiej mieć przy sobie butelkę z wodą i co jakiś czas wypić z niej łyk czy dwa.
A jak sprawdzić, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość wody? Najprościej zacząć się przyglądać swojemu moczowi. Po nocy mocz jest wyraźnie ciemniejszy, zagęszczony – to normalne. Mocz oddawany w ciągu dnia – przy prawidłowym nawadnianiu – powinien być o wiele jaśniejszy. Idealnie powinien mieć kolor jasnosłomkowy – oznacza to, że pijemy dokładnie tyle, ile trzeba. Innymi słowy: jesteśmy zdrowi i dobrze nawodnieni. 2. Jak schłodzić mieszkanie lub dom w upał? Często nie mamy świadomości, że udar cieplny może być spowodowany nie tylko przebywaniem na słońcu, ale także w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach. Dlatego warto chłodzić swój dom lub mieszkanie. Przede wszystkim zasłaniaj okna od nasłonecznionej strony i nie otwieraj okien. Możesz zrobić sobie domowym sposobem prosty klimatyzator - wystarczy skierować wentylator na brytfannę lub inne naczynie wypełnione lodem. 3. Jak przespać noc w nagrzanym mieszkaniu?Śpij w hamaku lub na podłodze. To nie żart. W hamaku powietrze opływa nas ze wszystkich stron, więc łatwiej oddajemy ciepło do otoczenia, nie gromadzi go materac. Jeśli chcemy spać na materacu, lepiej zdjąć go z łóżka i położyć bezpośrednio na podłodze. Najchłodniej będzie na bambusowej macie rozłożonej na podłodze. Chłodne powietrze jest cięższe od ciepłego, więc przy podłodze może być nawet o kilka stopni chłodniej. 4. Na co powinny uważać osoby z nadciśnieniem czy po zawale, gdy jest gorąco? Wiele osób z nadciśnieniem zażywa leki moczopędne, co sprawia, że skutecznie pozbywają się wody z organizmu z moczem. W gorące dni dochodzi do tego silne pocenie. Naczynia skóry są rozszerzone, co jeszcze zwiększa ucieczkę płynów przez skórę i spadek ciśnienia krwi. Dochodzi wówczas do zagęszczenia krwi, a to powoduje, że jej przepływ przez naczynia jest spowolniony. Skutkiem tego jest wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów, a więc wyższe ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.
5. Trening w upał?
Aktywność fizyczna w upale grozi poważnym odwodnieniem, udarem cieplnym i w konsekwencji nawet śmiercią. Ale oczywiście nie powinniśmy całkowicie rezygnować z ruchu latem, można przecież np. ćwiczyć w klimatyzowanym fitness klubie. Jeśli chcemy trenować na zewnątrz, musimy przestrzegać kilku zasad - trenować w chłodniejszych porach dnia, mniej intensywnie niż zazwyczaj, najlepiej w wodzie, schładzać ciało przed rozpoczęciem ćwiczeń. 6. Jak rozpoznać udar cieplny? Na udar cieplny najbardziej narażone są małe dzieci (m.in. dlatego, że łatwiej absorbują ciepło, a ich termoregulacja nie jest jeszcze w pełni wykształcona) oraz osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe. Pierwsze objawy to zazwyczaj złe samopoczucie, lęk, ból głowy. Z czasem dołączają do nich nudności, zawroty głowy, szybki, płytki oddech, wymioty. Chory ma mocno zaczerwienioną twarz, suchość w ustach, bardzo się poci. Organizm stara się za wszelką cenę oddać nagromadzone ciepło. Uwaga: objawy mogą być mylone z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem. Co robić? Natychmiast zejść ze słońca do pomieszczenia chłodnego i przewiewnego (nie może być duszno). Położyć się, wypić wodę, można ją bardzo lekko posolić (uzupełnimy w ten sposób sole mineralne). Na kark i głowę położyć chłodny kompres. 7. Co jeść i pić w czasie upałów? Zimne posiłki i napoje potęgują wydalanie wody z organizmu. Zimne napoje gorzej też gaszą pragnienie, bo szybciej wyparowują z organizmu. Lepiej więc zamówić latem w kawiarni np. zwykłą, owocową herbatę niż herbatę mrożoną. Unikajmy też smażonych, ciężkostrawnych potraw. Nie przejadajmy się. Jedzmy surowe lub duszone warzywa, dużo owoców. Do tego kasze, ryż, makarony. Unikajmy natomiast mięsa i tłustych potraw. 8. Jak pomóc psu przetrwać upały?
Psy się nie pocą, więc kiedy temperatura ich ciała zacznie rosnąć, może być im trudno się ochłodzić. Co możemy zrobić, by im w tym pomóc?
Wychodź z nim na spacer wczesnym ranem lub wieczorem, pamiętaj o wodzie w czasie spaceru, macie chłodzącej w domu czy kostkach z lodem w misce z wodą. | | | |
|