Good morning nie
How are you doing today? I’m recovering from my sickness – zdrowieję po chorobie.
W ostatnich odcinkach podcastu poruszyłem temat randek. Razem z Anią omówiliśmy popularne zjawiska w randkowaniu online, takie jak ghosting, breadcrumbing i cushioning, a także przedstawiliśmy wiele przydatnych wyrażeń do zapraszania na randki, rozmów w trakcie oraz odmawiania kolejnych spotkań. Gorąco polecam!
Dziś chciałbym podzielić się z Tobą strategiami, które pomogą Ci przełamać lęk przed mówieniem po angielsku. Kluczem do sukcesu jest praca w bezpiecznym otoczeniu i stopniowe oswajanie się z językiem.
1. Słuchaj aktywnie
Jeśli boisz się mówić, zwiększ ilość aktywnego słuchania. Twój mózg zacznie przyswajać struktury językowe i budować intuicję językową – tak samo, jak uczą się dzieci. Zanim zaczną mówić, najpierw dużo słuchają.
Ale uwaga! Nie chodzi o puszczanie muzyki w tle. Aktywne słuchanie oznacza koncentrację na słowach i strukturach gramatycznych. Możesz na przykład oglądać filmy i seriale z napisami lub analizować teksty ulubionych piosenek.
2. Mów do siebie
Brzmi dziwnie? A jednak to jedna z najlepszych metod. Mówienie do siebie zapewnia bezpieczne środowisko do ćwiczeń. Możesz powtarzać i poprawiać jedno zdanie tak długo, jak chcesz – coś, czego nie da się zrobić w realnej rozmowie. Jeszcze lepszym krokiem jest mówienie przed lustrem. To już wyższa szkoła jazdy!
Niedawno oglądałem serial Better Call Saul i zauważyłem, że prawnicy często mówią do siebie przed wystąpieniem w sądzie. Ćwiczą argumentację, wybierają najlepsze słowa i dopracowują intonację. Rób to samo! Przećwiczenie swoich wypowiedzi to nie powód do wstydu, ale oznaka profesjonalizmu.
3. Znajdź rozmówcę
Gdy poczujesz się pewniej, poszukaj osoby do rozmowy 1 na 1. Może to być nauczyciel, ale nie musi. Na początek warto umówić się na wymianę wiadomości głosowych – daje to więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi i jest mniej stresujące niż rozmowa na żywo.
Spróbuj zaczynać od zadawania pytań. Dzięki temu więcej słuchasz, a mniej mówisz, co obniża poziom stresu i pozwala oswoić się z rozmówcą.
Na koniec pamiętaj o dwóch rzeczach:
- Język to narzędzie komunikacji
– jeśli się dogadujesz, to odnosisz sukces!
- Błędy są częścią nauki
– każdy je popełnia, nawet w języku ojczystym. Ja na pewno zrobiłem kilka w tym mailu. Jeśli nie zarabiasz na życie pisząc po angielsku, masz pełne prawo do błędów!
A jeśli chcesz poćwiczyć mówienie do siebie i przy okazji przećwiczyć czas Past Continuous, zapraszam na darmowy webinar w piątek, 28 lutego 2025 o 20:30.
Webinar składa się z dwóch części:
- Ćwiczymy Past Continuous w mówieniu do siebie i pisaniu w komentarzach.
- Opowiem Ci o kursie AudioGrama, który pomoże Ci lepiej łączyć czasy w mówieniu po angielsku.
Dodatkowo, od 25 lutego do 5 marca kurs AudioGrama będzie dostępny ze specjalną zniżką!
Zapisz się poniżej, aby otrzymać link do webinaru i przypomnienie o zniżce.
Have a great day,
Szymon
|