Samorząd
Samorząd 17.07.2025
Codzienny Newsletter Informacyjny
Kto decyduje o urlopie burmistrza? Są wyniki kontroli RIO
Porozumienie o przeniesieniu niewykorzystanego przez burmistrza urlopu wypoczynkowego powinno być zawarte z przewodniczącym rady miasta – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy. Pozostałe decyzje dotyczące urlopu burmistrza należą do kompetencji zastępcy lub sekretarza miasta.
Inwestycje JST w obronę cywilną a odliczenie VAT. Eksperci o możliwościach i ryzykach 
Samorządy w Polsce szykują się na inwestycje w ramach obrony cywilnej, w tym budowę nowych obiektów, które mają pełnić funkcje ochronne. Jak zauważają eksperci podatkowi, inwestycje te, choć kluczowe dla bezpieczeństwa ludności, stwarzają złożone wyzwania w kontekście możliwości odliczenia podatku VAT.
Określono szczegółowe warunki programu „Przyjazna szkoła” (dokument)
Dofinansowanie do zatrudnienia asystentów kulturowych, wsparcie na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej czy podnoszenie kompetencji zawodowych osób pracujących z dziećmi z Ukrainy – to niektóre ze szczegółowych założeń programu „Przyjazna szkoła” na lata 2025-2027.
Prezes Unii Miasteczek Polskich: propozycje MEN nie uchronią gmin przed trudnymi decyzjami
Propozycje MEN ws. m.in. małych szkół - choć rozsądne - nie uchronią samorządów przed trudnymi decyzjami - ocenił w rozmowie z PAP prezes Unii Miasteczek Polskich Grzegorz Cichy. Dodał, że dla samorządów głównym problemem pozostaje finansowanie rosnących kosztów wynagrodzeń nauczycieli.
Komitet Regionów ostro o projekcie wieloletniego budżetu UE: Nie można odbierać Piotrowi, by zapłacić Pawłowi
Ze stanowczą krytyką przedstawionego w środę przez Komisję Europejską projektu Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034 (WRF) wystąpiły przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Kata Tutto oraz sprawozdawczyni tej instytucji ds. WRF Sari Rautio.
Europoseł Halicki: propozycja KE ws. unijnego budżetu to dopiero początek negocjacji
Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie kolejnego budżetu UE to dopiero początek negocjacji, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego kształtu unijnego budżetu i polityk wspólnotowych - ocenił europoseł Andrzej Halicki (PO).
Resort cyfryzacji zapowiedział powstanie specjalistycznego zespołu do obsługi incydentów w obszarach transportu i dostępu do wody
CSIRT Infrastruktura będzie odpowiadać m.in. za obsługę incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze transportu i dostarczania wody pitnej - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji (MC) w czwartek. Na utworzenie zespołu resort infrastruktury otrzyma ponad 13 mln zł z KPO.
Rozporządzenie ws.zmian granic gmin bez opinii KWRiST. Trwa spór między samorządami
Samorządowcy nie osiągnęli porozumienia ws. części wniosków dotyczących zmiany granic gmin i miast zawartych w projekcie rozporządzenia MSWiA – wynika z posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Sporne pozostają m.in. propozycje dotyczące Słupska, Olsztyna oraz gmin Kobylnica i Purda. Decyzje mają zapaść po dodatkowym posiedzeniu zaplanowanym w najbliższych dniach.
Nauka obsługi dronów w polskich szkołach? MEN zajęło stanowisko
Zajęcia podczas których uczniowie będą uczyli się obsługi dronów są możliwe do realizacji w szkołach, jeśli taką decyzję podejmie dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym – poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
ZPP o projekcie w sprawie transportu zbiorowego: wprowadza patologiczne mechanizmy rozdziału środków
Ustawa wprowadza patologiczne mechanizmy rozdziału środków – wskazał Związek Powiatów Polskich w uwagach do projektu nowelizacji przepisów o publicznym transporcie zbiorowym. Według powiatów propozycje zawarte w projekcie mogą doprowadzić do rozdysponowania większości funduszy na linie wojewódzkie ze szkodą dla gmin i powiatów.
Redakcja Serwisu Samorządowego PAP
ul. Bracka 6/8, 00-520 Warszawa
tel. (22) 509 29 25
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
facebook     twitter

Redakcja     O portalu
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.