Newsletter Ekologiczny

Czwartek, 3 lipca 2025

Robert Jurszo
dziennikarz działu Nauka, Klimat i Zdrowie

Upały dają nam nieźle w kość. Zresztą nie tylko nam i wcale nie najbardziej, bo to na południu Europy sytuacja miejscami zrobiła się wręcz dramatyczna. W Portugalii, Francji, Grecji i Turcji wybuchły pożary. W ostatnim z wymienionych państw trzeba było ewakuować turystyczne miejscowości na zachodzie kraju.

Zresztą promienie Słońca ekstremalnie rozgrzewały nie tylko kontynent. W ostatnich dniach również woda w Morzu Śródziemnym była wyjątkowo ciepła: 27 czerwca średnia temperatura wody w Morzu Śródziemnym wynosiła aż 26,38 st. C. Rekord został ustanowiony wokół wysp Kerkennah (Tunezja), gdzie 19 czerwca zanotowano aż 29,95 st. C.

W Polsce we znaki dają się też tropikalne noce, podczas których temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Wtedy naprawdę trudno zasnąć. Pomóc nam w tym może chłodzącą pościel.

JAK PRZETRWAĆ GORĄC

W dzień upał, w nocy też gorąco. Jak zasnąć w wysokiej temperaturze? Pomóc może chłodząca pościel
Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że prosta zmiana pościeli z syntetycznej na naturalną da im w nocy poczucie lekkiego schłodzenia. Bywa, że ktoś kupuje drogie maty chłodzące, ale wkłada je pod 'plastikowe' prześcieradło i przykrywa się plastikową kołdrą. Stracone pieniądze.
CZYTAJ WIĘCEJ

EUROPA (ZNÓW) PŁONIE

Fala upałów podsyca pożary w Portugalii i Turcji. Tysiące strażaków w akcji, ewakuacje, zamknięte drogi i lotniska
Europa Południowa zmaga się z kolejną falą ekstremalnych temperatur i groźnych pożarów. W Portugalii i Turcji ogień pochłania lasy, łąki i zagraża infrastrukturze.
CZYTAJ WIĘCEJ

UPALNIE TEŻ POD WODĄ

Upały także... pod wodą. Wokół wysp na Morzu Śródziemnym woda miała prawie 30 st. C
Woda w Morzu Śródziemnym jest rekordowo gorąca. Przypomnijmy, że od tego zaczęła się ubiegłoroczna powódź w naszej części kontynentu.
CZYTAJ WIĘCEJ

NIE TYLKO PALI, ALE I SUSZY

Rekordowa susza. W pierwszym półroczu stacja meteo w Poczdamie zanotowała najmniej opadów od 130 lat
Poziom opadów, jaki odnotowała stacja meteorologiczna na Telegrafenberg w Poczdamie w pierwszej połowie 2025 roku, był prawdopodobnie najniższy od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1893 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ

ZABIJANIE ZE WSPÓŁCZUCIA?

Australijczycy zabili ponad 700 koali. Bo były głodne i poparzone
Decyzja o odstrzale po pożarze parku narodowego podzieliła Australijczyków, a także oburzyła część międzynarodowej opinii publicznej. Rząd się broni, ale organizacje idą do sądu.
CZYTAJ WIĘCEJ

REKOMENDACJE DLA CIEBIE