Czwartek, 3 lipca 2025
dziennikarz kulturalny Wyborczej
Upał. To z pewnością słowo dnia. We Francji skrajna prawica ustami Marine Le Pen zapowiada "wielki plan infrastruktury klimatyzacyjnej", który będzie polegał na instalowaniu klimatyzacji w miejscach publicznych. Lewica przypomina, że klimatyzatory tylko zwiększają temperaturę na zewnątrz i nie są jedynym rozwiązaniem na czas upałów.

Co jednak mają poradzić pacjenci rybnickiej onkologii, na której wciąż nie ma klimatyzacji? Władze szpitala nie mają pieniędzy na założenie instalacji chłodzącej.

Szukamy sposobów na ochłodzenie się. "Magazyn Kuchnia" podpowiada, jak przygotować idealną na upały granitę ogórkową.

Tym razem lato nie jest sezonem ogórkowym w polityce. Temperatura sporów jest wręcz wyjątkowo wysoka. Trwa dyskusja wokół decyzji premiera Tuska o kontrolach na polsko-niemieckiej granicy. Protestują samorządowcy. - To wygląda jak ugięcie się przed narracją tych, którzy w imigrantach zobaczyli świetne paliwo polityczne - mówi Artur Bieliński, starosta powiatu zgorzeleckiego. Samorządowcy zwracają uwagę na to, że decyzja premiera może nakręcić spiralę nienawiści wobec osób, które nie wyglądają na "naszych".

Jak ironicznie pisze dzisiaj na Wyborcza.pl redaktor Marek Markowski, "rządowi analitycy wyczuli trend, a algorytmy i głęboka wiedza socjologiczna podpowiedziały im, że walczący o polityczne przetrwanie Robert Bąkiewicz trenduje i może zagrozić nieco już opatrzonym Mentzenowi z Braunem". Czy właśnie zaczęła się kampania wyborcza 2027? A może kampania wyborcza jest już stałym elementem krajobrazu politycznego?

Tymczasem prezydent elekt zaprezentował członków swojego zaplecza. Biurem Bezpieczeństwa Narodowego pokieruje Sławomir Cenckiewicz, na którym ciążą zarzuty za ujawnienie tajnych materiałów wojskowych. "Będziemy merytorycznym wsparciem dla opracowania optymalnych dla Polski projektów", mówił Cenckiewicz. 
Jednym z zastępców Cenckiewicza został generał Andrzej Kowalski, który mówił jakiś czas temu, że "prawda o Smoleńsku jest tak straszliwa, że nikt nie odważy się o niej mówić". Czy pracę w Kancelarii Prezydenta dostanie Przemysław Czarnek, który przed chwilą został wiceprezesem partii? Na pewno jego poglądy by tu pasowały.

Podczas dzisiejszej konferencji Cenckiewicz powołał się na słowa Wincentego Witosa, który w 1898 roku pisał, że "trzeba koniecznie, aby uczeń wychodził ze szkoły Polakiem”.

Dobrze, żeby uczeń ze szkoły wychodził w dobrym zdrowiu psychicznym. - Kiedy oddaliśmy sprawę do sądu, przyjechał pod dom, wykrzykiwał do mnie, żebym uważał na bachory, groził, że nas spali - opowiada pan T., ojciec dziewczynki zaszczutej przez córkę dyrektora liceum w Nowym Żmigrodzie. Reportaż Agaty Kulczyckiej "Córka dyrektora zaszczuła uczennicę" przypomina o tym, że filmy Smarzowskiego nie są fikcją. 

Przenosząc się jeszcze z 2025 roku do 1898, to warto wspomnieć, że 24-letni wówczas Witos narzekał wtedy, że "zamiast wspólnej zgody, wszędzie wzajemne waśnie, podkopywanie się; w kraju, w powiecie, w gminie, wszędzie przed sobą mącą wodę, aby inni w niej ryby łowili".

Szukając sposobów na wspólną zgodę Polaków, może warto sięgnąć po komedię? Dawid Dróżdż widział już trzecią część hitowej komedii "Teściowie", której twórcy "pokazują, że kategorie takie jak »konserwatyzm« czy »liberalizm« są tylko nic nieznaczącymi etykietami". Być może to utopia, ale to właśnie sztuka za pomocą groteski i komedii może nam pomóc w poradzeniu sobie z trudną rzeczywistością.

Widać to choćby książkach, które czytelnicy "Wyborczej" wpisują na listę "dobrych książek na lato"
To między innymi "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa (koniecznie w przekładzie Dąbrowskiego i Lewandowskiej) oraz "Paragraf 22" Josepha Hellera. Jako inspirację przygotowaliśmy redakcyjną listę "25 dobrych książek na lato", ale przede wszystkim czekamy na wasze propozycje. 
To dzięki osobom, które subskrybują Wyborcza.pl, możemy tworzyć nie tylko ten newsletter, ale też reportaże, wywiady i śledztwa. Dziękujemy! Jeśli jeszcze nie masz prenumeraty cyfrowej, sprawdź aktualne promocje TUTAJ.
TEMATY DNIA
NIE PRZEGAP