TAXówka - Twój codzienny przegląd informacji podatkowych
 
 
 
 
 
 
JPK CIT: praktyczny przewodnik dla dużych przedsiębiorców – obejrzyj nagranie webcastu EY
 
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webcastu, w trakcie którego eksperci EY opowiedzą o najlepszych praktykach w zakresie przygotowania do wdrożenia pliku JPK_CIT. Kluczowe tematy:
  • Wymagania raportowe oraz wątpliwości interpretacyjne
  • Praktyczne doświadczenia z projektów wdrożeniowych
  • Wyzwania podatkowe i systemowe związane z JPK_CIT
  • JPK_CIT a kalkulacja CIT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prawo.pl
 
Kontrola w firmie – łatwiej będzie skorygować deklaracje
 

Po zakończeniu kontroli celno-skarbowej przedsiębiorcy będą mogli złożyć korektę deklaracji, w której uwzględnią tylko część nieprawidłowości stwierdzonych przez skarbówkę. Dotychczas musieli zgodzić się z organem w całości. Podatnicy będą mogli też złożyć pierwotną deklarację, o ile nie zrobili tego wcześniej, w ciągu 14 dni od rozpoczęcia kontroli. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o KAS oraz ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 października 2025 r.

 
 
 
Bartosz Czerwiński
 
EY Polska, Doradztwo Podatkowe, Partner
 
Kontakt
 
 
 
 
 
510px banner width (flexible height)
 
 
 
 
 
 
 
Dziennik Gazeta Prawna
 
Państwowa Inspekcja Pracy będzie nakłada dwa razy wyższe kary
 
Projekt opracowywany przez specjalny zespół w Ministerstwie Rodziny przewiduje m.in. zwiększenie kar dla pracodawców oraz przyznanie inspektorom prawa do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w 2026 r.
 
 
 
Eliza Skotnicka
 
EY Polska, People Advisory Services, Senior Manager
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 
Dziennik Gazeta Prawna
 
Bliżej porozumienia handlowego między Unią i USA
 
9 lipca kończy się 90-dniowy okres zawieszenia podwyższonych ceł USA. Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie, że w rozmowach z USA wciąż możliwe są wszystkie rozwiązania. Według niektórych zagranicznych źródeł Unia Europejska jest gotowa zaakceptować 10-proc. cła na eksport do Stanów Zjednoczonych pod warunkiem uzyskania zwolnień dla kluczowych produktów. 
 
 
 
Sławomir Czajka
 
EY Polska, Doradztwo Podatkowe, Partner
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 
Dziennik Gazeta Prawna
 
Fiskus wymagał niemożliwego. NSA potwierdza lukę w prawie.
 
Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach o sygn. akt II FSK 1332/22 i II FSK 664/23 orzekł, że w przypadku nowo powstałych spółek jawnych, jak i tych, które utworzono z przekształcenia, nie można było wymagać złożenia informacji, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT, przed rozpoczęciem roku obrotowego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 2021 r. nie przewidywały bowiem możliwości powstania spółki jawnej w trakcie roku obrotowego w wyniku przekształcenia innej spółki.
 
 
 
Tomasz Rolewicz
 
EY Polska, Doradztwo Podatkowe, Partner
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 
Rzeczpospolita
 
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku
 
Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w zakresie VAT. Wynika z niego, że odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrzymane na podstawie tzw. ustawy drogowej, nie podlega VAT (sygn. akt I FSK 912/22).