Przejrzystość wynagrodzeń przed zatrudnieniem staje się obowiązkiem
W dniu 23 czerwca 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza zmiany w zakresie przejrzystości wynagrodzeń przed zatrudnieniem. Nowe przepisy zobowiązują pracodawców do ujawniania osobom ubiegającym się o zatrudnienie informacji o wynagrodzeniu, wprowadzają ograniczenia w katalogu danych osobowych kandydatów oraz rozszerzają zasadę niedyskryminacji. Ustawa wejdzie w życie 24 grudnia 2025 r.
Będą ułatwienia dla inwestycji na wschodzie i w obronność
11 lipca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Regulacje przewidują łatwiejszy dostęp do ulg podatkowych dla przedsiębiorców inwestujących w regionach przygranicznych oraz obniżenie progów inwestycyjnych. Jak podkreśla Łukasz Wilk, ekspert EY Polska: „Obniżenie progu inwestycji to dodatkowy pozytywny impuls, który może przyciągnąć więcej inwestorów na wschód”.
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Rząd przyjął trzy projekty ustaw deregulacyjnych dotyczących podatków. Pierwszy dotyczy Ordynacji podatkowej i zakłada, że – co do zasady – odsetki za zwłokę nie będą naliczane, jeśli kontrola podatkowa lub celno-skarbowa potrwa dłużej niż pół roku. Druga zmiana wprowadza możliwość weryfikacji podatników VAT poprzez stronę biznes.gov.pl. Trzecia przewiduje uproszczenia w zwolnieniu z CIT dla spółek holdingowych.
Minister Finansów wyjaśnił w objaśnieniach z 27 czerwca 2025 r., że pracodawca nie musi wysyłać imiennej informacji PIT-11 – tj. informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy – listem poleconym, jeśli podatnik nie odbierze jej osobiście. PIT-11 może zostać przesłany e-mailem, dostarczony za pomocą programu kadrowego, wręczony osobiście lub wysłany pocztą. Pracodawca musi jednak udowodnić, że wywiązał się z tego obowiązku.
Zwolnienie z dokumentacji cen. Pośrednie powiązania ze Skarbem Państwa wystarczą
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w wyroku z 18 czerwca 2025 r. o sygn. akt II FSK 1272/22, że nie ma obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, jeżeli powiązania stron wynikają wyłącznie ze związku ze Skarbem Państwa. Sąd podkreślił przy tym, że pojęcie „wyłącznego powiązania” nie jest równoznaczne z powiązaniem bezpośrednim.
Jak rozliczyć usługi wsparcia na rzecz podmiotu powiązanego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji indywidualnej z 17 kwietnia 2025 r. o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.96.2025.1.RK, że usługi o charakterze back-office, związane z zarządzaniem procesami obsługi klienta, należy traktować jako usługi wspomagające działalność bankową spółki powiązanej. Można więc do nich zastosować uproszczenie, o którym mowa w art. 11f ustawy o CIT.