Newsletter Dla Przedsiębiorców

dziennikarka Wyborcza.biz

Czy można zwolnić pracownika za wpis na LinkedIn? Okazuje się, że można - także w świetle prawa.

"Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet? Czego to feministyczna propaganda nie wymyśli... A potem te wszystkie przedsiębiorcze kobiety są samotne, bez dzieci, bez perspektyw na rodzinę, na psychotropach i na antydepresantach." - napisał na platformie LinkedIn pracownik firmy EP. Spółka uznała, że poglądy ich pracownika wyrażone w ten sposób narażają ją na straty wizerunkowe i wręczyła mu wypowiedzenie. 

Trzeba jednak oddać, że ów pracownik podobną aktywność wykazywał już wcześniej.
Sprawa nie jest więc jednopłaszczyznowa, ale dla sądu, który badał pozew o zasadność zwolnienia mężczyzny, taka była. "Zachowanie nieodpowiednie, język wykluczający" - uznał warszawski sąd rejonowy, stając po stronie pracodawcy. "Pod imieniem i nazwiskiem powoda widniała informacja o miejscu jego zatrudnienia i zajmowanym stanowisku. Każda aktywność powoda na tym profilu mogła więc zostać łatwo powiązana z pozwaną firmą" - warszawski sąd nie miał wątpliwości, że takie wpisy mogą szkodzić spółce, ta ma więc podstawy, by sobie ich nie życzyć.

Całą historię przeczytacie w dzisiejszym artykule Sebastiana Ogórka: "Zwolniony za wpis na LinkedIn. Poszedł do sądu, a ten wydał zaskakujący wyrok".  

TEMATY TYGODNIA

Zwolniony za wpis na LinkedIn. Poszedł do sądu, a ten wydał zaskakujący wyrok
Czy firma może zwolnić za wpis na LinkedIn? Warszawski sąd rejonowy uznał, że tak. Choć sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, niż może się wydawać.
CZYTAJ WIĘCEJ

CYBER(R)EWOLUCJA

NIE PRZEGAP

MÓJ BIZNES